Recenzja – “Dieta Smartfood” Eliana Liotta


W Internecie pełno jest w tej chwili najrozmaitszych diet. Również jeśli chodzi o publikacje na papierze, mamy już tak ogromny wybór, że osoba, która nie zna się na tym może mieć problem, co wybrać. Jaką dietę zastosować? Pod moją lupę trafiła „Dieta Smartfood”, książka, która na okładce obiecuje nam, że dzięki 30 produktom będziemy w dobrej formie i zdrowiu, a także wydłużymy swoje życie.

Pozycja ta nie jest zwykłym zbiorem rad – to poparte badaniami i testami opinie o produktach, które mają ogromny wpływ na nasz organizm. Zaawansowane badania, przeprowadzone w Mediolanie dowodzą , że produkty przedstawione w tej publikacji mają znaczący wpływ na nasze DNA. Autorzy starają się w sposób jasny przybliżyć przeciętnemu Kowalskiemu czego powinien unikać, a co jeść, by cieszyć się zdrowiem, formą, a przede wszystkim dłuższym życiem.

Książka podzielona została na 6 podstawowych rozdziałów plus wnioski oraz spis publikacji naukowych, popierających tezy zawarte w jej treści. Na początek zostajemy wprowadzeni w świat smartfoodu. Czytelnik poznaje całą kulturę tej diety, jej cechy charakterystyczne, podziały żywności, wpływ na DNA – to zainteresowało mnie bardzo, ponieważ przedstawione tutaj tezy są naprawdę ciekawe, a ich wyjaśnienie bardzo rzeczowe. Każdy, kto sięgnie po książkę, zrozumie, co autorzy mieli do przekazania – nie brakuje informacji o kaloryczności potraw oraz o wpływie kalorii na nasz organizm. Jednym słowem – rozdział pierwszy to swoiste wprowadzenie i wiele wyjaśnień na temat idei diety smartfood. W kolejnej części autorzy przedstawiająprodukty, które mają największy wpływ na nasze DNA. Czy ktoś z Was wiedział, że szparagi znajdują się na liście nielicznych upraw planowanych przy kolonizacji Marsa? A to dlatego, że lubią glebę bogatą w żelazo i same zawierają w sobie spore ilości tego pierwiastka. Szparagi mają również właściwości moczopędne i przeciwnowotworowe. Przedstawiono również sposób na gotowanie ich,aby nie straciły zbyt wiele cennych minerałów.

Poza ciekawostkami o szparagach znajdziemy w tej książce dużo informacji o czekoladzie, truskawkach, owocach leśnych, sałacie, bakłażanach i chili. Lista produktów wpływających na nasze DNA zawiera 20 produktów, które są szczegółowo opisane wraz z minerałami, jakie w sobie mają, sposobem przyrządzenia oraz dużą dawką ciekawostek. Rozdział kolejny to lista artykułów żywnościowych, które chronią nas przed wieloma chorobami. Tutaj mamy listę złożoną z 10 produktów, których spożywanie w znaczącym stopniu poprawi kondycję naszego organizmu i wzmocni naszą odporność. Znów mamy tutaj masę ciekawostek, popartych badaniami przeprowadzonymi we Włoszech. Kolejny rozdział przedstawia dawkę faktów i mitów na temat żywności. Czasem zasłyszana przez nas informacja jest niepewna, a tu mamy dokładne wyjaśnienie każdej teorii. Dalej poznajemy szczegóły dotyczące schematu żywieniowego, bardzo pomocne przy tworzeniu jadłospisu codziennego. Ostatni rozdział to informacje o zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie oraz garść informacji o tym, jak łatwiej przyzwyczaić się do nowych smaków. Wnioski to zebranie najważniejszych informacji o diecie, podsumowanie wszystkiego o czym do tej pory czytaliśmy i wskazanie najważniejszych punktów w książce.

„Dieta Smartfood” to książka bardzo pouczająca, która niesie ze sobą ogromną dawkę przydatnych wskazówek. Każdy, kto jest zainteresowany tematem diety, powinien zerknąć na karty tej pozycji. Dla mnie najważniejsze było to, że wszelkie informacje są potwierdzone badaniami. Z tyłu książki zawarta jest bibliografia, zawierająca również spis stron internetowych, dzięki któremu sami możemy jeszcze dodatkowo zerknąć na wspominane dane dotyczące produktów. Jedyny minus to fakt, że trzeba znać włoski lub ewentualnie angielski, bo wszystkie informacje są w tych właśnie językach. Dla mnie książka to bogate źródło wiedzy napisane bardzo przystępnym językiem. Polecam każdemu.

Recenzja: Agnieszka Dryjańska

Udostępnij ten wpis!

Dodaj komentarz

Facebook
Instagram
Twitter
Google+
YouTube
RSS