Recenzja – „Mafia” Petra Reski


Bohaterami książki są zarówno czarne charaktery, a wśród nich trzynasty premier Silvio Berlusconi, jak też ludzie, którzy potrafili przeciwstawić się złu. Trudno uwierzyć, ale w szanującej wolność słowa ojczyźnie autorki jej publikację ocenzurowano.

Petra Reski opisuje mechanizm funkcjonowania włoskiej mafii – obszary przestępczej działalności, hierarchię, sposoby prania brudnych pieniędzy. Opowiada również o statusie członków mafii we włoskim społeczeństwie – zarówno bossów, jak i zwykłych „żołnierzy” – a także demaskuje powiązania mafiosów z duchownymi. Sporo miejsca poświęca też kobietom mafii.

„Mafia” to kolejna pozycja, na którą trafiłam dzięki zainteresowaniom bliskiej mi osoby. Jest to reportaż na temat mafii włoskiej, autorka prowadzi śledztwo dziennikarskie, w którym pragnie zgłębić temat działalności włoskiej mafii. Należałoby w tym miejscu przybliżyć nieco postać autorki, gdyż jest to dziennikarka, Polka z pochodzenia. Od dłuższego czasu mieszka we Włoszech, być może to właśnie dlatego zapragnęła zgłębić ten temat.

Największym plusem tej książki jest fakt, iż jest ona oparta na faktach. Wydarzenia, postacie – to wszystko jest rzeczywiste. Każdy czytelnik, który lubi dobry kryminał lub wciągający thriller nie powinien przejść obok tej książki obojętnie. Jednak niech nikogo nie zmyli fakt porównania publikacji do tych gatunków literackich, to reportaż, więc nie do końca książka, po którą każdy czytelnik sięgnąłby, by po prostu uprzyjemnić sobie wieczór. Na jej kartach rozgrywają się prawdziwe losy ludzi, którzy stąpali po tym świecie. To nie fikcja literacka, ale najprawdziwsza rzeczywistość.

Na końcu książki czytelnik znajdzie spis osób, który moim zdaniem jest bardzo pomocny. Zawiłość wielu wydarzeń może czasem spowodować, że się pogubimy, a taki indeks nieco ułatwi nam odnalezienie osób oraz przypisanie im cech charakterystycznych. Autorka już na pierwszych stronach w przedmowie przybliża czytelnikowi kulisy powstawania powieści, to tutaj postanawia też przekazać czytelnikowi bardzo ważną myśl, stwierdzenie, że „to we Włoszech nauczyła się odkrywać we wszystkim dobre strony”. Każdy z nas powinien się nad tym zastanowić, ponieważ to właśnie może sprawić, że nasze życie nabierze koloru.

„Mafia” – reportaż śledczy, który trzyma w napięciu jak prawdziwy kryminał, takie słowa są pierwszymi, jakie możemy przeczytać już na okładce. Stwierdzenie to jest jak najbardziej prawdziwe. Autorka nie boi się odkrywać prawdy, choć czasem staje w bardzo niebezpiecznych sytuacjach. Na szczęście udaje jej się wyjść bez szwanku z wielu groźnych chwil, a to właśnie sprawia, że powieść staje się prawdziwa.

„Mafia” Petry Reski to książka, która poleciłabym każdemu, kto lubi literaturę faktu. Każdy, kto czyta reportaże dostrzeże tutaj wiele ciekawostek, których nie szczędzi nam dziennikarka. Prosty język nie sprawia problemów w odbiorze, choć niektóre nazwy własne brzmią obco, niemniej całość czyta się dość szybko.  Kolejne wywiady wciągają czytelnika w mafijny świat. Plusem jest także to, że rozpoczynając lekturę „Mafii” czytelnik nie musi mieć kompletnie żadnej wiedzy na temat włoskiej mafii. Książka ukazuje prawdziwe sytuacje, osoby, które można by spotkać na ulicy, a także wiele groźnych, ale całkowicie prawdziwych wydarzeń. Mafijne porachunki, hierarchia oraz kolejne osoby przedstawione w powieści zbliżają czytelnika do świata pełnego intryg. Czytelnik podczas lektury ma pełne prawo obawiać się o losy autorki, gdyż, jak powszechnie wiadomo, mafia nie jest bezpieczną organizacja. Jednocześnie pisarka obala wiele mitów krążących na ten temat. Polecam każdemu, kto szuka niebanalnej książki.

Recenzja: Agnieszka Dryjańska

Udostępnij ten wpis!

Dodaj komentarz

Facebook
Instagram
Twitter
Google+
YouTube
RSS