Recenzja – „Mity greckie dla dzieci w obrazkach” Nikola Kucharska


Mitologię grecką poznajemy już w szkole podstawowej, teraz, po zmianach w podstawie programowej, nie jestem pewna czy nawet nie wcześniej – już w przedszkolu. Niemniej jest to jedna z tych opowieści, które są barwne i niosą ze sobą wiele uniwersalnych prawd, które dziecko może bardzo szybko przyswoić.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wyszło naprzeciw rodzicom i dla ich pociech przygotowało przepięknie ilustrowane wydanie mitów greckich. Nikola Kucharska, która jest autorką tej książki postanowiła w sposób barwny i prosty przedstawić najmłodszym wersję mitów, którą łatwo zapamiętać. Cała książka to raptem kilka stron, niech jednak nikogo nie zniechęci ich mała liczba, tu liczy się zawartość. Każda karta jest z grubej tektury, dzięki czemu już nawet 2-3 latki mogą śmiało wertować pozycję.

Na pierwszej stronie znajduje się krótkie streszczenie tego, co znajdziemy w książce. Barwne opisy z dodatkiem ciekawych ilustracji zachęcą dziecko do dalszego jej poznawania. Autorka postanowiła wspomnieć kilka najważniejszych mitów. Znajdziemy tutaj zatem opowieść o stworzeniu świata, gdzie poznajemy większość bogów, których czcili starożytni Grecy. Dalej mamy się cały Panteon, w którym to została przedstawiona główna hierarchia, włącznie ze światem podziemnym. Następnie mały czytelnik pozna historię Prometeusza, który za swoje postępowanie poniósł straszna karę. Zapoznamy się także z opowieścią o Demeter i Korze, matce i córce, których historia również nie jest dość optymistyczna, ale nadal pozostaje pouczająca. Czytelnik zobaczy także do czego doprowadziła ciekawość i co znalazła Pandora w podarowanej jej puszcze. Dedal i Ikar to kolejna opowieść, którą znajdziemy w książce. To tu spotkamy mitycznego Minotaura oraz przekonamy się, czy udało się człowiekowi wzbić w przestworza jak ptak. No i na koniec Herakles i jego 12 prac, każdy z nas zna jakąś wersję tej opowieści, autorka teraz przybliża ją tym najmłodszym z nas.

W taki sposób dzieci mogą poznać podstawy mitologii greckiej. Z pewnością dzięki barwnym ilustracjom zapadną im one w pamięć i zachęcą do wielokrotnych powrotów do tej książki. Każde z opowiadań to odkrywanie nowych szczegółów na ilustracji. Nikola Kucharska prowadzi czytelnika za pomocą cyfr i strzałek, dzięki temu całość w pewnym stopniu może przypominać komiks. Nieco żartobliwie przedstawione sytuacje mają za zadanie oddziaływać na wyobraźnię najmłodszych. Autorka nie pomija jednak tematów nieco brutalniejszych, jak choćby kary, która spotkała Prometeusza.

W księgarniach możemy spotkać wiele różnych opracowań mitów greckich, nie wydaje mi się jednak, że znajdziemy drugie takie, jak to. Ciekawe, kolorowe, stworzone z wielką dbałością o szczegóły zainteresuje już najmłodsze dzieci. Mój dwuletni synek był zauroczony, gdy odkrywał kolejne szczegóły na obrazkach. Książka zapewniła nam kilka dni świetnej zabawy, na razie na zasadzie odnajdywania podobieństw i szczegółów. „Mity greckie w obrazkach dla dzieci” to książka, którą poleciłabym każdemu rodzicowi, który pragnie, by jego dziecko już od najmłodszych lat odkrywało wspaniałe historie. Wiem, że za kilka lat, gdy ponownie sięgnę po książeczkę, mój syn znów się zainteresuje tymi obrazkami, wtedy jednak będą to już pełniejsze historie. Książeczka może być też dobra podczas nauki czytania, ponieważ zawiera w sobie jedynie krótkie wypowiedzi bohaterów, niemniej czcionka jest bardzo mała, co może sprawić pewne trudności.

Podsumowując, polecam tę pozycję każdemu, kto szuka dla swojego dziecka źródła wiedzy o starożytnej Grecji. To będzie niesamowita przygoda dla każdego malca.

Recenzja: Agnieszka Dryjańska

Udostępnij ten wpis!

Dodaj komentarz

Facebook
Instagram
Twitter
Google+
YouTube
RSS