Recenzja – „Nowy Jork. Przewodnik National Geographic” Michael S. Durham


Tym, co z pewnością wiemy o Nowym Jorku jest fakt, że jest to najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych. Jednak czy mamy świadomość, jak prawidłowo zatrzymać taksówkę, albo jak obejrzeć spektakl teatralny zupełnie za darmo? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w przewodniku po Nowym Jorku.

Najnowszy przewodnik National Geographic po Nowym Jorku przyciąga już samą okładką, na której umieszczono symbol miasta – żółte taksówki. Jednak to, co znajdziemy w środku zapiera dech w piersiach. Takie wrażenie sprawiają przede wszystkim fotografie, które w mojej opinii są spektakularne, ponieważ nie tylko oddają klimat tego miasta, ukazując jego główne atrakcje, ale także sprawiają, że ma się nieodpartą ochotę wsiąść do pierwszego samolotu do Nowego Jorku i na własnej skórze się o tym przekonać. Tak było także w moim przypadku. Po przejrzeniu przewodnika to miasto stało się kolejnym punktem na mojej liście miejsc do odwiedzenia.

„Daj się porwać klimatowi miasta, jego panoramie ze szczytu Empire State Building. Przepłyń promem na Staten Island, objedź Manhattan na rowerze, zobacz światła Times Square i przejdź się mostem Brooklyńskim. Zjedz w Chinatown, Little Italy lub SoHo i odetchnij u św. Trójcy – duchowej oazie  pośród drapaczy chmur. Sprawdź, kim są Królowa i Król Greene Street i daj się zahipnotyzować Liliom wodnym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej” – fragment z okładki

Tym, co wyróżnia ten przewodnik wśród innych, są przede wszystkim interesujące opisy, które czyta się niemal jak dobrą powieść. Dzięki temu przyswajanie wiedzy na temat miasta i kolejnych informacji dotyczących sztuki czy architektury nie stanowi tortury, ale świetną zabawę.

„Nieprzewidywalny, nieokiełznany i urozmaicony Nowy Jork dzięki energii i duchowi od ponad czterech wieków jak magnes przyciąga twórców i artystycznie uzdolnionych rzemieślników” – fragment z przewodnika

Ponadto publikację wzbogacają liczne mapy i plany – na przykład linii nowojorskiego metra. Dzięki czemu łatwiej będzie nam zaplanować atrakcje, które chcemy zobaczyć, a kiedy już będziemy na miejscu nie pozwolą nam się zgubić.

Na wielu stronach przewodnika możemy znaleźć wyróżnione rady bywalców, czyli osób, które są znawcami poszczególnych miejsc czy zwyczajów. Są one o tyle ciekawe, że przynoszą nie tylko przydatną wiedzę, ale pozwolą także uniknąć kłopotliwych sytuacji, które dla mieszkańców są oczywiste, a nam (niewtajemniczonym) mogą sprawić wiele problemów.

Przewodnik po Nowym Jorku jest świetną propozycją dla tych, którzy wybierają się do tego miasta. Posiada on okładkę broszurową, więc nie powinien zajmować wiele miejsca w walizce. Ponadto jest nie za ciężki, przez co można śmiało wziąć go ze sobą, wyruszając na zwiedzanie miasta.

Podsumowując, chcę podkreślić, że ten przewodnik jest naprawdę wyjątkową publikacją i w mojej opinii spodoba się również tym osobom, które niekoniecznie wybierają się w podróż do Nowego Jorku. Jest to świetna okazja do tego, aby pogłębić naszą wiedzę dotyczącą tego miasta. Wielość informacji i ciekawych zdjęć powoduje, że w tym przewodniku każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i z pewnością nie będzie się nudzić. W mojej opinii – naprawdę warto.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcenie wszystkich do sięgnięcia po ten niespotykany przewodnik. A może dzięki temu będzie to impuls do podróży?

Recenzja: Ewelina Karwowska

Udostępnij ten wpis!

Dodaj komentarz

Facebook
Instagram
Twitter
Google+
YouTube
RSS